Veiligheid en leefbaarheid
In Medemblik-stad staat een flink aantal projecten op de planning. Het buitendijks parkeren of woningbouwprojecten als Bries en Molenblik bijvoorbeeld. Het is de bedoeling dat de sportvelden op termijn naar het azc-terrein verhuizen zodat er ruimte komt voor woningen. Het is belangrijk dat het verkeer veilig door de stad kan blijven gaan. Omdat ook het azc-terrein op de Randweg moet worden aangesloten, neemt de gemeente nu vast een aantal verkeersmaatregelen. Hiermee vergroten we de verkeersveiligheid voor nu én voor de toekomst.
Wat verandert er?
- Een deel van de Randweg wordt een 30-km-weg (tussen het kruispunt Westerzeedijk/Randweg en tot afslag Randweg/Zeldenrust)
- Op het azc-terrein komt een toegangsweg langs de skeelerbaan naar de Randweg
- Er komen parkeervakken bij de skeelerbaan
- Er komt een inrit van het terrein naar de Randweg en de toegangsweg naar het azc
- Ter hoogte van deze inrit komt een veilige voetgangersoversteekplaats
- Er worden hekjes geplaatst bij de fietsoversteekplaats om deze veiliger te maken
- Het Opperdoezerpad wordt beter verlicht
Meer informatie vindt u op de pagina's over het Stadsplan en de verschillende projecten in Medemblik.
Uit de ervaring van andere gemeenten in Westfriesland en van veel gemeenten in Nederland blijkt dat er niet meer onveiligheid is. Dat geldt ook voor onze ervaring met de crisisnoodopvang die in 2023/2024 in Wervershoof was gevestigd.
Om de leefbaarheid en veiligheid op en rond het beoogde azc te borgen, werken wij intensief samen met partners als de politie, Veiligheidsregio, het COA en het Centrum voor Criminaliteitsbestrijding en Veiligheid (CCV). Er is een veiligheidsplan opgesteld voor de veiligheid op en rond het azc en in de kernen Medemblik en Opperdoes. En als het azc er staat, houden wij vanzelfsprekend de situatie in de gaten. Indien nodig nemen we gepaste maatregelen. Wel goed om te weten: een azc is iets anders dan een aanmeld locatie zoals in Ter Apel. Lees meer over veiligheid en azc’s op de website van het COA(Verwijst naar een externe website).
Het COA wil verveling voorkomen door zinvolle dagbesteding en goede begeleiding. Vluchtelingen doen daarom zelf boodschappen en koken zelf. Zij worden waar mogelijk betrokken bij de organisatie op de opvanglocatie. En er zijn taallessen en sportmogelijkheden. Asielzoekers met een asielaanvraag die minstens 6 maanden in behandeling is, mogen onder voorwaarden werken. Alle asielzoekers mogen vrijwilligerswerk doen. Kinderen van vluchtelingen gaan naar school. Vrijwilligers kunnen een belangrijke rol spelen bij het tegengaan van verveling. U leest meer over dagelijkse activiteiten(Verwijst naar een externe website) en meedoen (Verwijst naar een externe website)op de website van het COA.
Als de asielaanvraag minstens 6 maanden in behandeling is, mag een asielzoeker een ‘tewerkstellingsvergunning’ (TWV) en een BSN aanvragen om aan het werk te mogen. Kijk voor meer informatie op de website van de overheid(Verwijst naar een externe website). Wij zetten ons samen met het COA in om de vluchtelingen die willen en kunnen werken daarin te begeleiden en te stimuleren.
Overlast willen we voorkomen. Dat bereik je door mensen waar mogelijk maatschappelijk te betrekken en duidelijke grenzen te stellen. Een goede dagbesteding helpt daarnaast ook bij het voorkomen van overlast. Zie ‘Wat wordt gedaan om verveling onder de vluchtelingen te voorkomen?’ Als er toch sprake is van overlast, schakelen wij het COA in.
Om de meeste AZC’s staat een hek. Maar het is nog niet bekend of er een afscheiding komt. Het is ook nog niet bekend wat voor soort afscheiding dat dan zou worden. Een hek staat er (meestal) omdat het AZC geen openbaar terrein is. Asielzoekers zijn geen gevangenen. Zij mogen zich verplaatsen en zijn hierin net zo vrij als ieder ander in Nederland. Overlast is een andere zaak. Bij overlast schakelen we het COA in.
Uit de recente ervaring van andere gemeenten in Westfriesland zijn geen situaties bekend van meer onveiligheid. Dat geldt ook voor onze ervaring met de crisisnoodopvang die in 2023/2024 in Wervershoof was gevestigd.
Om de leefbaarheid en veiligheid op en rond het beoogde azc te borgen, werken wij intensief samen met partners als de politie, Veiligheidsregio, het COA en het Centrum voor Criminaliteitsbestrijding en Veiligheid (CCV). Er is een veiligheidsplan opgesteld voor de veiligheid op en rond het azc en in de kernen Medemblik en Opperdoes. En als het azc er staat, houden wij vanzelfsprekend de situatie in de gaten. Er is 24/7 beveiliging op de locatie en het COA investeert in zinvolle dagbesteding waarmee we verveling voorkomen.
Indien nodig nemen we gepaste maatregelen. Wel goed om te weten: een azc is iets anders dan een aanmeldlocatie zoals in Ter Apel. Lees meer over veiligheid en azc’s op de website van het COA(Verwijst naar een externe website).
Alle informatie en het maatregelenbeleid(Verwijst naar een externe website) van het COA vindt u op de website van het COA.